Loading...

Důvody, kvůli kterým si vyberete CMS Drupal. Proč si myslíme, že tento publikační systém bude optimálním řešením pro firemní, katalogové nebo redakční weby v roce 2022.

Proč Drupal 9?

Publikační systém Drupal je open-source CMS platforma, kterou celosvětově využívá více než milion uživatelů. Je vhodný pro širokou škálu řešení a využijí jej jak malé, tak velké firmy. Velkou výhodou je bezplatné jádro systému a možnost implementace rozšíření, které rozvíjí funkcionalitu systému. Ty jsou rovněž zdarma. Při používání Drupalu nejste vázání na jednoho dodavatel a jeho kód, který bývá často nepřístupný a nepřenositelný. To se Vám u Drupalu nestane. V rámci vývoje se všichni podílejí na rozvoji volně dostupného kódu, vytvářejí robustní řešení, které je připraveno pro náročné a komplikované projekty. Nepředstavujte si však skupinu pár programátorů na volné noze, ale obrovskou komunitu profesionálů, kteří sdílejí své zkušenosti a podílejí se na rozvoji.

Drupal je vysoce flexibilní platforma připravená pro digitální inovaci, rychlou implementaci a škálovatelnost. Je podporována komunitou kterou v podobné velikosti nenajdete u jiného CMS projektu. 

Současné prostředí a požadavky

Digitální svět se mění, technologie se stává dostupnější, ale zároveň složitější. Poptávka pro publikačních systémech a webových stránkách s rozšířenou možností administrace roste. Dostáváme se do situace, kdy open-source CMS řešení válcuje, publikační systémy vyvinuté jednotlivci. Důvod je prostý, udržet vývoj s vlastním týmem je velmi náročný a finančně nákladný, široká komunita Drupalu čítá tisíce členů a tým validátorů v Bostonu, kteří pravidelně rozvíjí dostupný kód a jsou tak schopni pravidelně přinášet zlepšení a technologický posun.

Většina dnešních firem vyžaduje snadnou administraci, rychlé načítání a výkonný systém webových stránek. Ty mají doručovat požadovaná KPI a splňovat předpokládané byznysové cíle. Díky Drupalu dokážeme tyto požadavky splnit.

6 důvodů proč Drupal ovládne rok 2022

  1. Výkonný nástroj: Drupal se díky zkušenostem komunity neustále zlepšuje.

  2. Drupal přináší víceúrovňovou administraci obsahu a pokročilý media systém

  3. Je prozákaznický a zohledňuje UX pro jednoduchou správu

  4. Je snadno integrovatelný s různými marketingovými nástroji

  5. Drupal je špička pro SEO optimalizace a obsahuje propracované nástroje pro on-page optimalizaci (metadata, taxonomie, čisté url)

Výkonný nástroj

Drupal se stal jednoznačným lídrem v podnikovém levelu CMS platformy a to především v oblasti komplexních projektů, který mají tendenci vysokých nároků , složité administrace a vysoké výkonnosti.

Vzhledem k výzkumu bylo na konferenci DrupalCon, v září 2021, zmíněno, že uživatelské mínění o CMS Drupal roste se zkušenostmi z digitálního světa a správou obsahu webových stránek či aplikací. Je to velmi mocný nástroj a s velkým výkonem přichází kompromis mezi složitostí a použitelností, alespoň pro začátečníky.

Víceúrovňová administrace a pokročilý media systém

Mezi velmi silné stránky CMS Drupal patří široké možnosti a nastavení úrovní v rámci administrace. Základním prvkem je rozlišení pro jednotlivé typy obsahu, kde můžeme nastavit rozdílná práva např. pro správu produktů, přidávání blogových článků. Mezi pokročilejší prvky pak patří ovlivnění práv pro administraci termínů, položek menu, ale i jednotlivých modulů např. pro SEO nebo správu kontaktních formulářů. Specifikovatelné úroveň jsou vhodné pro přidělení práv v rámci jedné korporace, kdy existují vícečlenné týmy, které mají na starosti různé oblasti rozvoje webu. Omezením zobrazovaného obsahu v rámci administrace ošetříme chybovost a zjednodušíme práci v systému pr uživatele, kteří mají často pouze základní znalost správy webových stránek.

Media knihovna je základní součástí Drupalu a umožňuje pokročilou správu jednotlivých souborů, které rozlišujeme na hlavní kategorie. Každá oblast má možnost vlastního nastavení např. z hlediska omezení velikosti, omezení přípon apod. Každý soubor má možnosti dodatečných úprav, u obrázků jsou to např. doplňující formáty, které Drupal vytvoří, tranformace do Webp formátu, přidání Title, Alt či vlastní URL. 

Přívětivá správa a uživatelské prostředí

Administrace Drupal 9 prošla zásadním redesignem oproti minulé verzi Drupal 7, je to vlastně největší změna za posledních 10 let. Je důležité, aby administrace umožnila uživatelům snadnou správu a tvorbu obsahu. To zajistí ucelený a jednotný vzhled stránek pro návštěvníky.

Existuje několik vestavěných a přidaných modulů, které obohacují Drupal, takže je z těchto důvodů nejlepší volbou mezi systémy pro správu obsahu. Toto jsou hlavní důvody:

Flexibilita - existuje více způsobů jak zajistit ideální prostředí pro správu, kterou klient potřebuje při tvorbě různých typů obsahu. Představte si, že potřebujete individuální landing page pro marketingovou kampaň, obyčejnou SEO podstránku nebo standardní produktovou stránku. Všechny tyto typy potřebujeme udržet v mantinelech grafické identity klienta a proto systém využívá tzv. paragraphů. Jedná se o prvky, které jsou definované a umožňují zadat předem stanovenou strukturu dat, která se následně propíše do finálního obsahu stránky. Může to být např. fotogalerie, zaměstnanec, text s obrázkem, položka FAQ apod.

Drag&drop systém - přetažením jednotlivých bloků (paragraphů) můžete přeskládat obsah dané stránky, uspořádáte tak vzhled textu a obrázků jak potřebujete.

Multijazyčný systém - modul pro vícejazyčné weby umožňuje snadný překlad jednotlivých prvků webu. Překlady nemusí být plně dostupné přes administraci, stačí, aby měl klient možnost v rámci správy překladát položky obsahu, které se mění v čase. Např. vytvoříme podstránku, která obsahuje základní text a obrázek. Překládáme tedy pouze základní text, obrázek zůstává pro obě verze stejný. Výhodou je, že šetříme místo na FTP, v databázi a udržujeme rychlost webu, který načítá pouze 1 obrázek pro obě verze. Překládat samozřejmě můžeme veškeré SEO atributy stránky a to i včetně nastavení globálních meta nebo vložení dynamických prvků.

Rychlá editace - systém umožňuje psát přímo do textového editoru a zároveň přistupovat ke správě obsahu přímo z dané stránky. Nemusíme tak nic složitě vyhledávat a administrace se stává snadnou a přehlednou.

Silná podpora kešování - v současné době každý návštěvník webových stránek očekává rychlé načítání a promptní servis obsahu, které potřebuje. Drupal obsahuje několik úrovní kešování a zajišťuje tak plynulý chod stránek a to včetně velmi rychlého načítání obsahu. Ze zkušenosti víme, že čím více návštěvníků na webu něco dělá, tím je Drupal rychlejší.

Snadná integrace systému třetí strany

Dnešní klienti očekávají dynamický obsah a udržitelný technologický rozvoj v mnoha digitálních bodech, proto potřebují CMS, které drží krok s technologiemi využívanými pro prodej a uživatelskou interakci. Ecommerce je proto další oblastní, ve které Drupal vyniká. Drupal v tomto směru využívá a byl implementován do obchodní platforem Tesla, IBM WebSphere, Magento, Puma nebo Motorola. 

Zapojení modulu Google Analytics nebo Google tag manager Vám umožňuje snadné nastavení sběru dat, čtení datových vrstev nebo implementace další nástrojů, které potřebujete pro zvýšení efektivity webových stránek.

Špička pro SEO optimalizaci

U Drupalu považujeme za naprosto klíčové to, že nabízí propracované možnosti SEO optimalizace on-page faktorů. Prostřednictvím modulu Meta Tag dokážeme každou podstránku přizpůsobit tak, aby ji Google, Seznam nebo další vyhledávače skvěle zaindexovali. Vkládání základních, ale i pokročilých SEO atributů jako je Title, description, čisté url je v tomto směru naprosto snadné. Velkou výhodou je také využití dynamických prvků, které se renderují po publikování nově vytvořené stránky. Ošetříme tím situace, kdy nám např. junior vytvoří nový blogový obsah, přidá produkt a jednoduše zapomene vyplnit SEO kolonky.

Drupal díky modulu Metatag také umožňuje globální nastavení pro každý typ obsahu, termín ve slovníku, kategorii, views nebo vytvořený soubor. Výhodou je, že vložíme proměnné např. do title, description a získáme tak unikátní atribut bez náročného zadávání.

K dispozici máme rovněž atributy Open-graph přizpůsobené pro sociální sítě a pokročilou kategorizaci obsahu. Každou stránku můžeme připravit pro sdílení na Facebook, Instagram nebo Twitter.  Sdílený obsah je díky tomu přehledný a odpovídá požadavkům daného systému.

Závěr

Drupal se v našem pohledu řadí mezi velmi profesionální a robustní nástroje pro komerční použití. Správa obsahu a širokého spektrum modulů přináší firmám možnost individualizace a tím splnění jejich očekávání. Při pravidelné aktualizaci jádra systému vč. modulů je tato platforma zárukou bezpečnosti a zajištění plynulého chodu firemního webu. Potřeba firemní webové prezentace v roce 2022, open-source CMS Drupal 9 přímo nahrává, máme totiž k dispozici monumentální nástroj, který je připravený, abychom z něj dokázali vytáhnout maximum. To se nám líbí a proto na Drupalu tak rádi vyvíjíme.